• 9:30 - 10:00 Magdalena MaślakPolska kuchnia żydowska

  Kuchnia żydowska wyróżnia się na tle innych kuchni swoją bazą opartą na zasadach koszerności a jednocześnie posiada tyle wersji, ile krajów i regionów, w których się rozwija. Podczas wykładu poznamy podstawowe reguły koszeru oraz ich praktyczne współczesne zastosowanie, podział kuchni żydowskiej pod kątem geograficzno-kulturowym a także przyjrzymy się polskiej kuchni żydowskiej, jej smakom i potrawom.
 • 10:00 - 10:30 Magdalena Tomaszewska – BolałekCzy szef kuchni musi znać trendy kulinarne?

  Krótkotrwałe mody, czy trwałe zmiany? Jak odróżnić trendy długoterminowe wpływające trwale na kształt rynku od krótkoterminowych pojawiających się i znikających stosunkowo szybko? W trakcie wystąpienia odkryjemy jakie prognozy wynikają z dostępnych raportów i poznamy kierunki rozwoju.
 • 10:30 - 11:00 Szymon BracikKuchnia śląska

  Tradycja i różnorodność, a przede wszystkim smak, który kochają Polacy od morza do Tatr. Inspirowana tradycjami kulinarnymi Austrii, Czech i Niemiec, a jednocześnie tak bardzo polska. Na czym polega tajemnica kuchni śląskiej i co każdy szef kuchni powinien wiedzieć na jej temat?
 • 11:00 - 11:45 DEBATA: Jarosław Uściński, Jacek Krawczyk, Iwona Niemczewska, moderator Rafał KrzyckiCzy można kupić sobie gwiazdkę? Co decyduje o prestiżowych sukcesach w świecie gastronomii?

  Restauracje z Poznania zostaną uwzględnione w najbliższym wydaniu przewodnika Michelin. Poznańska gastronomia lobbowała pięć lat by tak się stało. Tymczasem na gwiazdki nie mogą liczyć niektóre inne miasta w Polsce. Dzięki 20 latom konsekwentnych treningów w wolne weekendy Poland National Culinary Team utrzymuje na olimpiadzie pozycje medalowe. Talent, praca, konsekwencja, pieniądze, znajomości czy polityka? Co decyduje o tytułach i wyróżnieniach w świecie gastronomii?
 • 11:45 - 12:15 Daria ŁadochaDziecko w restauracji

  Rodzinne wyjście do restauracji. Czego można nauczyć się podczas wspólnego posiłku? Savoir vivre w restauracji. Menu dla dzieci. Dlaczego dzieci wybierają nugettsy z frytkami? Czy można zmuszać dzieci do jedzenia? Ipady, karmienie, bieganie po lokalu z łyżką - czy nowe metody podczas jedzenia rzeczywiście się sprawdzają? Idzie nowe - nie przejmuj się i smacznego!
 • 13:15 - 14:00 Paweł GrotowskiJak obsługiwać angielskiego króla? Organizacja przyjęcia z udziałem głowy państwa.

  Przyjęcia z udziałem głów państw czy szefów rządów, to nie tylko pięciodaniowy posiłek po ciężkim dniu pracy. To sposób na kreowanie wizerunku, budowanie prestiżu, tworzenie relacji. Przyjęcia na najwyższym szczeblu to połączenie protokołu dyplomatycznego, fine diningu i silver service. Na przykładzie przyjęcia organizowanego na cześć obcej głowy państwa przedstawię scenariusz takiej uroczystości i jej najważniejsze elementy, od zaplanowania rozsadzenia, powitania gości przez gospodarzy, aperitifu, prezentacji gości, wydawania kolejnych dań i towarzyszących im win, aż po digestif i nie tylko…
 • 14:00 - 14:30 Jakub KasprzakPlating, czyli perfekcja na talerzu.

  Plating polega na aranżowaniu dania na talerzu w sposób estetyczny i przyciągający wzrok. Celem platingu jest nie tylko zaserwowanie smacznego posiłku, ale również stworzenie wrażenia wizualnego, które zachęci klienta do zjedzenia potrawy. Podczas platingu kucharz uważnie dobiera kształty, kolory, tekstury oraz proporcje składników tak, by stworzyć idealną prezentację dania. Pamiętajmy, że wizualna prezentacja jest równie ważna jak smak potrawy.
 • 14:30 - 15:00 Nina ŻukowskaJak nie promować restauracji?

 • 15:00 - 15:30 Robert SowaTrudności w prowadzeniu restauracji w obecnych czasach.

  Inflacja, zmiany na rynku pracy, marketingowa walka o gościa. Co zrobić by w tych trudnych dla gastronomii czasach przetrwać? O wyzwaniach, przed którymi stoją restauratorzy i skutecznych sposobach radzenia sobie z nimi.
 • 15:30 - 16:15 DEBATAW poszukiwaniu zysku, czyli skuteczne modele biznesowe w polskiej gastronomii.

  Przestańmy pytać jak oszczędzać. Zacznijmy rozmawiać o tym, jak zarabiać. Istotnym elementem funkcjonowania restauracji są koszty stałe. Nie stworzymy rentownego biznesu rozmawiając jedynie o food cost’ie i rachunkach za prąd. Zastanówmy się w jaki sposób skutecznie sprzedać usługę gastronomiczną i wykorzystać zasoby, którymi już dysponujemy. W trakcie debaty rozważymy takie możliwości jak ghost kitchen, franczyza, catering dietetyczny, catering eventowy i …. nie tylko. Sprawdź, czy znajdziesz pomysł dla siebie i wygenerujesz wyższy zysk.
 • 16:15 - 16:45 Agnieszka HuszczyńskaCzy wiesz dla kogo gotujesz? Słów kilka o efektywnej strategii.

  Czy mamy dobre czasy dla gastronomii? Wiele restauracji jest zamykanych i jednocześnie licznie otwierane są nowe. Niektóre świecą pustkami, podczas gdy w innych nie można znaleźć wolnego stolika. Dziś widać lepiej niż kiedykolwiek, że nie ma jednego rynku gastronomicznego ani jednego rodzaju gościa i klienta. Kogo chcesz zaprosić i co możesz swoim gościom zaproponować? Czy na pewno potrzebują oni właśnie tego? Aby odnieść sukces musimy wrócić do początku.