Rozluźnij się, rozejrzyj i podejmij decyzję.

Czy reklama restauracji w agregatorach opinii, takich jak Yelp czy Gdzie Zjeść jest skuteczna?
22 sierpnia, 2018

Economic impact of virus on global economy. Recession and financial crisis concept. 3D rendered illustration.

Podziel się

Facebook


Podstawowe zasady na polu bitwy według oficerów elitarnych jednostek bojowych brzmią „rozluźnij się, rozejrzyj i podejmij decyzję.”*

#Rozluźnij się

Nie załamuj się i nie panikuj. Z pewnością słyszałeś, że strach jest najgorszym z doradców. To właśnie ekstremalnie trudne sytuacje są testem dla lidera. Wygrają Ci, którzy zachowają spokój i zdolność trzeźwego myślenia. Wziąłeś już pięć głębokich wdechów? Teraz czas na analizę.

#Rozejrzyj się

Szansą na częściowe utrzymanie przychodów jest zaproponowanie obiadów na wynos i uruchomienie dostaw. W wielu miejscach taka usługa powinna cieszyć się powodzeniem.

Jednocześnie warto zastanowić się czy dwutygodniowa przerwa w funkcjonowaniu lokalu musi oznaczać duże straty. Każda osoba, która zauważy u siebie objawy infekcji ma obecnie bezwzględny obowiązek zostać w domu. Na czas walki z epidemią koronawirusa zwolnienie będzie można otrzymać przez telefon. Dla osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił teleporady medyczne z możliwością zdalnego wystawienia zwolnienia lekarskiego. Kontakt do przychodni, która udzieli pomocy, można uzyskać pod numerem 800 190 590.

Każdy rodzic mający dziecko poniżej 8 -roku życia ma obowiązek zapewnić mu należytą opiekę. Gdy nie działają szkoły, każdy rodzic jest uprawniony do zasiłku opiekuńczego i powinien być z dzieckiem w domu, a nie w pracy. Dotyczy to oczywiście jednego z rodziców. Rząd wskazywał, że w obecnej sytuacji granica wieku może zostać podniesiona do lat 12.

Wśród restauratorów pojawiły się też pomysły by ograniczyć straty magazynowe poprzez sprzedaż upieczonych z mąki bułek czy mięsa pokrojonego na kotlety do usmażenia w domu. Takie produkty mogą być odbierane w restauracji lub dostarczane do domu klienta.

Niezależnie od minimalizowania skutków obecnej sytuacji, wielu restauratorów dotkną problemy z płynnością. Rząd zaproponował możliwość odroczenia płatności ZUS, PIT i CIT, a nawet VAT. Ma być możliwe rozkładanie tych należności na raty. Aby poprawić płynność finansową, firmy będą mogły korzystać z tanich pożyczek, których gwarantem będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Przedsiębiorstwa, których obroty w ostatnich dwóch miesiącach spadną o 15 proc., będą mogły korzystać też z dofinansowania do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Z dofinansowania będzie można skorzystać, np. gdy firma będzie miała przestoje. Ta sytuacja dotyczy punktów gastronomicznych.

Rozmawiajmy też z dostawcami. To czas byśmy wszyscy byli solidarni. Starajmy się należności rozkładać na raty. Uczciwie informujmy o realnych terminach kolejnych wpłat. Płaćmy, jeśli możemy, choćby część należnej kwoty.

#Podejmij decyzję

Połóżmy się więc spokojnie spać, aby jutro podjąć najlepsze możliwe w tej sytuacji decyzje.

*Ekstremalne Przywództwo, Elitarne Taktyki Navy Seals w Zarządzaniu, Jocko Willink, Leif Babin